Puitakna kasutus- ja hooldusjuhend


Kategooria: info Avaldatud: 07 Juuni 2013
Kirjutas Super User Klikke: 15199

Puitaknad on terve aasta jooksul tuule, vihma ja teiste ilmastikunähtuste mõju all. Nad ei vaja üldjuhul muud regulaarset hooldust, kui iga-aastast sulusesüsteemi kontrollimist ja määrimist ning vajadusel reguleerimist.


Hoolduse all mõeldakse mitte ainult parandust ja värvimist, vaid ka aknaelementide, lukustusmehhanismide ja tihendussüsteemide korrashoidu. Välismõjudest sõltuvalt, tuleb sellist hooldust teha sagedusega kord ühe kuni viie aasta jooksul.

Aknad, mis asuvad päikeselisel pool, tuleb hooldada tihedamini. Soovitav on kontrollida igal aastal. Samas, erilist tähelepanu tuleb osutada aknaraami alumisele osale. Aknad, mis on suunaga põhja, läände või itta, tuleb hooldada sagedusega üks kord kolme kuni viie aasta jooksul.

Profülaktilised tööd sisaldavad:

 

01.Kõigi aknafurnituuri liikuvate detailide määrimist. See kätkeb endas akna hingede, sulundite, käepidemete ja teiste liikuvate osade õlitamist. Tegema peaks seda optimaalselt igal kevadel ning sügisel.

02.Tihendite kontroll. Vähemalt kord aastas tuleb tihendeid töödelda silikoonõli või vaseliinibaasil vahenditega, mis hoiavad nende elastsust. Kui tihendid on väga kulunud, on mõttekas asendada nad uutega.

03.Puitakende pinnahooldus. Regulaarselt tasub kontrollida akende viimistletud värvipindasid. Kui aknale on tekkinud vigastusi või kahjustusi, mille käigus on saanud viimistlus kannatada, peab need akna säilimise huvides parandama sobiva värvi või lasuuri abil.

04.Puhastamisel kasutage vaid spetsiaalvahendeid.Puitakna puhastamisel ärge mingil juhul kasutage vahendeid, mis sisaldavad happeid, sööbivaid aineid ja abrasiive. Samuti ei tohi aknaid töödelda nitrolakkide, orgaaniliste lahustite ja lakkide-vedeldajatega, kuna need võivad rikkuda akende viimistluse.

05.Ärge puhastage akent teravate esemetega. Pahtlilabidad, noad, kraabitsad ja muu seesugune hoidke puitaknast eemal, kuna nende kasutamisel akna puhastamiseks võib kannatada saada viimistlus. Kui olete seda aga kogemata teinud ja akna pinnale on tekkinud täkkeid, kriipse või pinnadefekte, tuleb aken uuesti viimistleda.

06.Vältige liiva, mustuse, ehitusprahi, värvide ja lahustite jms. pinnale sattumist. Kui teostate remont- või lihvimistöid, siis katke aknad kile, paberi või maalriteibiga (näiteks Tesa premium plastering tape). Samal ajal peab olema tagatud akna puitosade ventileeritavus. Jälgida tuleb, et kaitseteip eemaldataks koheselt peale tööde lõppu (teip tohib toodete peal olla maksimaalselt 2 nädalat). Ka pealtnäha süütu lihvimistolm või remondiprahi sattumine akna viimistletud osale võib tuua defekte.

07.Ettevaatlik kasutamine.Hooga sulguv aken võib tekitada vigastusi. Jälgige, et akna kasutamisel ei jääks sõrmed lengi ning aknaraami vahele. Kaldavanevatel akendel maksimaalne avanemise nurk ei tohi ületada 45 kraadi. Vastasel juhul võib raam hingedelt maha tulla ning tekitada vigastusi.

Reeglina profülaktilised tööd ei ole vaevarikkad, tänu sellele on võimalik pääseda kallihinnalisest remondist või akende vahetamisest.

Oluline teada!


Puitaknad vajavad õigeaegset kontrolli ja isegi üksikute ja väikeste vigastuste kohest likvideerimist. Katte vastupidavus sõltub mitmetest teguritest. 

Kui Teil tekib puitakna sisemisele poolele kondensatsioon, siis see tähendab seda, et :

  • Tõmbeventilatsioon ei ole piisavalt efektiivne
  • Ebapiisav küte
  • Kõrge niiskuse tase

Reeglid akna kasutamisel:

  • Aknaraamile ei tohi riputada lisaraskusi.
  • Aknaraami mitte tõugata või suruda vastu aknapõske.
  • Mitte asetada esemeid raami ja lengi vahele.
  • Tuuletõmbuse korral mitte jätta akent lahti pöördasendisse.
  • Aken ei tohi olla sademete ajal avatud olekus.

Teie aken on kvaliteetaken, mis on valmistatud oma ala asjatundjate poolt ning tehases paika reguleeritud. Kvaliteetse paigalduse puhul pole suluste järelreguleerimine vajalik.

Klaaspaketi klaas võib taluda suuri temperatuurikõikumisi. Kui aga klaasi ühest kohast soojendada või jahutada, võib klaasil tekkida nii suur sisepinge, et klaas mõraneb. Nähtust nimetatakse termiliseks purunemiseks. Selle vältimiseks on soovitus: mitte kleepida klaasile plakateid ega kilesid.
Klaasi sisepinna ja aknakatte (ventileeritav versioon) vahele peab jääma minimaalselt 50 mm vaba ruumi. Vähemalt 50 mm vaba ruumi peab samuti jääma ka katte ja akna ülemise ning alumise eemalduva ala vahele. Aknakatte valikul eelistada alati heledamaid toone!

Jälgi meid Facebookis!
Jälgi meid Googles!

Osaühing Juta & Kaido
Reg.nr. 10300826

Suur 89b
48306 Jõgeva linn

50 80061; 77 22089

E-R 8:00-12:00 ja 13:00-17:00

www.jutajakaido.ee
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.